ZNÁM TANEČNÍ SVĚT

Víte kdo je mistr světa?

Existuje jedna věc, která je těžce pochopitelná. Jak je možné, že někteří tanečníci ví, kdo je Cristiano Ronaldo, Tiger Woods nebo Michael Jordan, ale neví, kdo je Donnie Burns, Stefano Di Filippo nebo Dekatra Lapaeva. Přitom jsou to ti nejlepší právě z toho oboru, který si oni tanečníci vybrali za svou životní cestu. Jistěže znalost těchto i dalších významných jmen vám nepomůže k lepší taneční technice, ale notak...

Mělo by být přece samozřejmé, že pokud člověk něco dělá a myslí to jen trochu vážně, tak se nespokojí jen s dílčími poznatky, ale bude se zajímat o obor v celé jeho šíři.

Profesionální tanečníci mají naprostý přehled o špičce svého oboru.

Realita je taková, že profesionální tanečníci mají naprostý přehled o špičce svého oboru. A to neznamená jen vědět, kdo je mistr světa. Je naprosto běžné se intenzivně zajímat o amatérské i profesionální taneční páry - vědět, jak vypadají, za jakou zemi tančí, a tak dále. Není to cílem, ale když se nějakou dobu pohybujete v tanečním světě a zajímáte se o něj, přirozeně tyto informace získáváte.

Také není úplně od věci zajímat se o historii, protože jak praví klasik: "Historie je učitelkou života". Je rozhodně dobré znát jména lidí, kteří si svými schopnostmi, dovednostmi a pílí vybudovali dobré jméno v oblasti tance a zároveň se zasloužili o povznesení úrovně tohoto překrásného sportu snoubícího v sobě fyzický výkon a estetickou hodnotu unikátním způsobem. Pokud opomeneme tento morálně etický důvod, je tu pár ryze racionálních argumentů přinášejících i osobní prospěch každému, kdo by rád do světa tance a tanečníků pronikl.

Asi se nenajde nikdo, kdo by se vyžíval v trapných momentech, při kterých musí přiznat, že při vyslovení slavného jména například Bryana Watsona, naprosto netuší, o kom je řeč... Takže vyhnout se faux paux je celkem pádný důvod pro to, najít si chvilku svého času a pročíst si pár informací týkajících se významných milníků tanečního sportu.

Významné osobnosti jsou velkým zdrojem inspirace a motivace.

Posledním, ale možná nejdůležitějším, důvodem proč se zajímat o významné osobnosti oboru, ve kterém se pohybuji, je, že jsou velkým zdrojem inspirace a motivace. Pokud se budu aktivně zajímat o tanečníky, kteří ve svém oboru vynikli, mohu získané informace využít pro svůj vlastní kariérní růst.

Ale taneční svět není jen o historii a významných osobnostech. Velkou roli hrají také trendy, které ho mění a utváří. Promítají se do šatů (střihů, materiálů, barev), líčení, bot, doplňků... 

Sleduji tanečníky na soutěžích, sleduji je na sociálních sítích. Vím, v čem trénují, jak trénují, s kým trénují. Většina taneční špičky sdílí svůj život na sociálních sítích. Neříkám, abyste je slepě kopírovali, ale sledovat je, inspirovat se jimi, přemýšlet, co a jak by mohlo ovlivnit můj život k lepšímu... to je jistě cesta, kterou by bylo vhodné se vydat.

Každý je originál.

Každý je originál, pod to bych se podepsal, ale je fakt, že taneční svět je již definovaný. Ti, co jsou nyní na vrcholu udávají trend. Tak tomu je nejen ve světě tance a moc s tím nenaděláme, i kdybychom se snažili sebevíc. Cílem by měl být stav, kdy jste schopni najít inspiraci, která vás správně nasměruje, ale přesto si zanecháte svoji osobní autenticitu. Vaším kormidelníkem by v tomto případě měl být vždy coach.

Proto sledujte, co je nového. Ukládejte si zajímavé šaty, nebo kusy choreografií. Vytvořte si svou sadu videí, která vás oslovila. Najděte si vlastní styl tréninkového oblečení. Experimentujte s tím, co je top. Zkuste na trénink čelenku, síťovinu nebo overal. Najděte si rituál na zahřátí, jako inspirace vám může posloužit někdo slavnější a zkušenější. Noste na roztančení jiné oblečení, než na practise, jiný typ líčení může také udělat divy..., zkrátka se nebojte změny. Inspirace je díky moderním technologiím všudypřítomná a zdarma.


Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.