SLOVO AUTORA

Proč blog vznikl a co zde najdete...

Celou svou dospělou část života jsem zasvětil tancování. Není to zájem, hobby nebo "sport který dělám", je to součást mne. Jsem tanečník v civilu i v práci. Doma jsem si z jedné místnosti vybudoval taneční sál a o tancování se mi i zdá. Spolu s tím jsem ale extrémní systematik. Dle MBTI jsem ENTJ.

Hodně lidí tančí pro pocit, pro hudbu a o nic víc se nestarají. Já proto tančím samozřejmě také, ale spolu s tím se zajímám o samotný mechanismus tance, a to nejen co se týče techniky a mechaniky, ale i o jeho širší souvislosti.

Nemám rád neefektivitu a nerad dělám věci zbytečně. Jeden z důvodů, proč jsem se pustil do psaní tohoto blogu, je to, že jsem velkou většinu svého tanečního života dělal věci špatně. Někdo by možná řekl: "Ale to je přirozené, to k učení patří." Já se domnívám, že ne. Myslím, že dělat věci od počátku se snahou o co nejvyšší kvalitu je nejrychlejší cesta k dosažení žádaných cílů. Je rozdíl chybovat ve kvalitních věcech, nebo jít špatnou cestou.

Tento blog bude postupně naplňován informacemi, které mi měl někdo říct, když jsem s tancováním začínal. Nikdo to tenkrát neudělal. Dobrý tanečník musí mít spoustu kvalit, ale potřebuje také mnoho informací a musí být také schopen s nimi pracovat.. Bez toho se může snažit sebevíc, ale žádaného cíle nedosáhne.

Pokud by štětec vážil 5 kilo a malíř by musel posilovat před tím, než nakreslí obraz, byl by sportovec? 

Latinskoamerické a standardní tance nejsou divadlo, jejich studium a trénink nejsou přípravou na vystoupení. Tyto tance jsou život sám. Podání ruky, propojení energie, oční kontakt, to vše je realita, jako když si jdete koupit rohlíky. Pokud jsem hercem v divadle, potom vytvářím imaginární svět, hraji role. Ve společenských tancích jsem to já sám za sebe a předávám divákům svou interpretaci tance, která v souladu s hudbou a tancem mé partnerky vytváří živnou půdu pro to, aby zde vyrostlo něco krásného. Také proto pro mne je a vždy bude tanec uměním. Samozřejmě jde i o náročnou fyzickou aktivitu, ale ta je jen nástrojem, nikoli cílem. Pokud by štětec vážil 5 kilo a malíř by musel posilovat před tím, než nakreslí obraz, byl by sportovec?

Nejsem žádný spisovatel, zatím jsem nic velkého ani moudrého nenapsal. Nejsem ani světový tanečník, nemám mistrovské tituly ani významná ocenění. Ale myslím, že existuje důvod, proč byste si měli tento blog číst a proč by vás mělo zajímat to, co píši.

Za prvé jsem od přírody i vzděláním systematik, proto jsem schopen uspořádat informace tak, abyste jim snáze porozuměli. Jsem ten typ člověka, co dělá tabulky, tabulky na tabulky. Kalendář je můj nejlepší kamarád.

Také jsem učitelem na základní škole, takže předáváním vědomostí se zabývám i v tomto svém dalším povolání. (Tímto zdravím 6.C, pokud to čtete) =)

Za třetí se neustále maximálně snažím tancování studovat. Přečetl jsem nespočet knih a učil se od mnoha světových trenérů. Vzhledem k mé systematické povaze z nich dokážu udělat výtah toho nejlepšího, co jsem schopen předat dál.

Tyto texty vás nenaučí tančit. Nedočtete se zde nic o technice, o konkrétních tancích, o tom kterou nohou kdy a jak vykročit ani o tom, jak máte uchopit svou partnerku nebo partnera. 

Je to blog o tančení, ale ne o tancování.

Když najdete parket, stoupnete si na něj, pustíte hudbu a zatančíte základní krok rumby, jste svým způsobem tanečníci, "latináři". Ono ale být tanečníkem znamená daleko víc než jen samotné taneční kroky. Pokud se chcete opravdu naučit dobře tančit, nutně budete muset trénovat. Abyste věděli co trénovat, musíte mít trenéra, nebo jiné zdroje. Pokud chcete, aby se vám tančilo dobře, budete potřebovat správné boty. Časem se rozhodnete jet na soutěž - potřebujete šaty. S tím se pojí hromada otázek:

Jaké šaty vybrat? Jak trénovat? Jak často? S kým? Kde? Co mám dělat pro to, abych to vše zvládl?

A právě těmito otázkami se tento blog zabývá! Je to blog o tančení, ale ne o tancování.

Pro koho to je? Dvěma slovy - pro všechny. Mám na mysli tanečníky všech výkonnostních tříd, federací a věkových kategorií. Domnívám se, že, ať už jste právě vyšli základní taneční, nebo jste držiteli mezinárodní třídy, něco si z těchto textů odnesete. Pokud vás jakkoli zajímají společenské tance a jejich svět, neváhejte se začíst...


Martin Hejhal


Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.