OSOBNÍ TÝM
Kdo se o mne stará?

Pokud se někdo věnuje sportu opravdu vážně, je zvykem, že má svůj tým, který se o něj stará. Není tomu jinak ani v případě tance. Od samého začátku vzniká tým, který většinou čítá dva členy - tanečního partnera/partnerku a trenéra. Další lidé, které potřebujeme, se již v našem okolí nejspíše pohybují, jen jim nepřisuzujeme náležité role a nepřistupujeme k nim jako k součásti týmu.

Osobní tým je rozdělen do tří sektorů.

Jádrem primárního sektoru by měl být coach (kouč). Tato pozice je velmi důležitá, bohužel není v naší zemi tolik rozšířená. Nejedná se o trenéra techniky a tancování, ale o osobu, která pár (nebo jednotlivce) řídí a probírá s ním v podstatě veškeré věci, které jsou uvedeny v těchto textech. Je to člověk, který má kontrolu nad výsledným produktem včetně toho, jak působí navenek.

Trenér a coach může být jedna osoba.

Současná praxe je taková, že většinou vede pár jeden z tanečníků, případně rodič. Tak by to ale být nemělo, jelikož tato osoba není dostatečně kvalifikovaná. Trenér a coach může být samozřejmě jedna osoba.

Další osoby v primárním sektoru jsou trenéři. Ideálně jeden hlavní, který drží pevnou ruku nad kvalitou a choreografií, pak sekundární trenér, který se stará o nějakou dílčí část, například o dojem a performance (ideální na předsoutěžní přípravu). Do této části týmu mohou patřit ještě další trenéři např. ze zahraničí, nebo z jiného stylu. Tito lidé prvního sektoru by k sobě měli mít blízko a měli by o sobě vědět, ideálně se doplňovat. Vy si vybíráte taneční školu a coache, coach pak rozhoduje o tom, s kým a kdy budete trénovat. Vše je samozřejmě na dohodě.

Druhý sektor tvoří například krejčová/návrhář šatů, holič/kadeřnice, fitness trenér, sponzor, případně osoba starající se o PR (propagace na sociálních sítích). Hlavní působení těchto lidí se točí kolem toho, jak vypadáte, jestli jste v kondici a kdo vaši kariéru financuje. Fungování této části týmu byste měli rozhodně koordinovat a konzultovat s coachem a hlavním trenérem.

Před soutěží není prostor na experimenty.

A co si pod tím konkrétně představit? Když se řekne holič, není tím myšleno, že mám svého osobního holiče. Stačí pravidelně navštěvovat jednoho kadeřníka a přesně mu sdělit požadavky, časem budete sehraní a výsledek bude dokonalý. Já například chodím stále do stejného kadeřnictví v Počernicích, mám tam kadeřníka Tondu, se kterým se známe, a já vím, že když mám před důležitou akcí, on mne ostříhá přesně tak, jak chci a vše bude v pořádku. Před soutěží není prostor na experimenty.

To samé dressmaker. Pokud máte krejčovou, která vám ušila již šestery šaty, přesně ví, jak ušít další tak, aby vám seděly. Výše zmíněný "člověk přes PR" může být kamarád, nebo spolužák, který by ocenil marketingovou praxi za pozvání na kafe… Nehledejte v tom nic super vážného, ale svůj tým vnímejte a starejte se o něj.

Rodičům samozřejmě také náleží důležité místo v osobním týmu každého tanečníka. A právě proto, že se nyní zaměřujeme hlavně na taneční stránku osobnosti, kde má rozhodující slovo coach, řadíme je do sekundární části týmu, i když jsou nezastupitelní v mnoha ohledech.

Rodičům a jejich roli v tanečním světě bude věnován celý článek.

Plán A => najít coache!

Terciální okruh si řídíte jen vy sami. Jedná se o rodinné zázemí, podporu, výjimečně o trenéry, výživové poradce, maséra, doktora, a tak dále. Takový tým si může postavit každý, ale opět je důležité - mít nad týmem kontrolu a vědět o něm.

Sečteno podtrženo, když půjdu pokaždé k jinému holiči, pokaždé vezmu lekci s kým mne napadne a šaty ušiju tam, kde je to letos nejlevnější, asi těžko budu moci očekávat kvalitní výsledky, které vznikají jen několikaletou oboustranou spoluprácí. A že nevím, kde hledat a kdo je dobrý? Pro udržení kvality mám coache. A pokud nemám? Plán A => najít coache!

Zkuste se zamyslet a vyplnit si následující řádky do svého tréninkového deníku. =)


Coach            ____________________________________


Trenér            ____________________________________


Doplň. trenér ____________________________________


Krejčí              ____________________________________


Holič               ____________________________________


Sponzor         ____________________________________


Fitness           ____________________________________


Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.