VIDEOTRÉNINK
Sledovat nebo studovat je rozdíl!

S nejrůznějšími tanečně zaměřenými videi jste se jistě již setkali, ale nyní se zaměříme na ta, která zachycují taneční výkony (videa seminářů, či výuková necháme zatím stranou).

Co vše lze vlastně vytěžit z tohoto dnes tak populárního a dostupného materiálu? Při sledování videí se každý zaměřuje na něco jiného - někdo na tanečníka či jeho partnerku, jiného zajímají šaty nebo prostředí. Tím to ale rozhodně nekončí…

Než se pustíme do sledování videí světových tanečníků, je dobré si uvědomit, že videotrénink je ideální vztáhnout i sám na sebe. V dnešní době umí každý telefon natáčet v poměrně slušné kvalitě. Pokud si ho na tréninku dobře nastavíte nebo vás někdo natočí, získáte tréninkový nástroj, který je mnohem hodnotnější než například kontrola sama sebe v zrcadle. Před zrcadlem se vidíme v tu danou chvíli a navíc máme tendenci okamžitě chyby opravit, aniž bychom si to plně uvědomovali. Video ale zachytí opravdovou realitu.

To, že se na sebe jen podíváme, je z hlediska tréninku k ničemu.

Pak je dobré si nad videem v klidu sednout, zapsat si konkrétní poznatky - ty pozitivní i negativní, a případně je i konzultovat s partnerem/kou či trenérem. To, že se na sebe jen podíváme a usoudíme, že se nám to obecně líbí či nelíbí, je z hlediska tréninku k ničemu.

Sledování párů světové top úrovně může být skvělým zdrojem inspirace v nejrůznějších ohledech (choreografie, kostýmy, gesta, celkový dojem, energie, stylu, a tak dále). Inspirace v oblasti choreografie může být rozhodně obohacující. Můžete se zaměřit na celou řadu prvků - kdy během sestavy pár nejčastěji nasadí tandem v jivu (sólo vedle sebe), jak dlouho většinou tandem trvá, jaké jsou trendy v jednotlivých tancích nebo kolik taktů stráví v kontaktu a kolik mimo kontakt.

Naopak, co se týká techniky nebo mechaniky, měli bychom s tímto typem zdroje zacházet velmi obezřetně. Zaprvé si člověk nemůže být jistý, jestli je to univerzální technika, nebo zda jde o již upravenou stylizaci a zadruhé jde o výsledný pohyb a na tom je téměř nemožné zjistit, jakým způsobem vznikl.

Je také velice důležité mít jasnou představu o tom, jak která variace vypadá v podání těch nejlepších. Pokud nemám v hlavě jasný obraz výsledku, jen těžko dosáhnu za minimální dobu požadovaného pokroku. Měl bych mít jasno třeba v tom, zda chci zatančit vějíř jako Troels, nebo jako Nino. Nutno ale zmínit, že v některých případech je lepší představu nemít, abychom mohli dát prostor autentičnosti - vlastnímu originálnímu projevu. Inspirovat se neznamená kopírovat ;).

Je obrovský rozdíl mezi tím, když se na video "dívám" a když video "studuji".

Ať už bude váš videotrénink probíhat jakkoli, je efektivní jen pokud probíhá s papírem, tužkou a s předem stanoveným úkolem (cílem). Je obrovský rozdíl mezi tím, když se na video "dívám" a když video "studuji". Dívat se pro to, že mě to baví, je samozřejmě v pořádku, ale naše téma je nyní videoTRÉNINK.

Zadáme si nyní domácí úkol. Alespoň zjistíme, kdo náš blog čte... :P

Zadání úkolu:

  • Vyberte si jakékoliv video na YouTubu s párem Troels Bager - Ina Jeliazkova.

  • Vezměte si papír a opište celý název videa jako nadpis.

  • Vypište 30 věcí, které vás zaujaly:

    • Mohou to být pozitiva i negativa.

    • Může jít o globální záležitosti (má zajímavé boty, líbí se mi barevná kombinace).

    • Ale klidně si najděte i detaily (líbí se mi, jak si podali ruce na začátku).

    • Zaměřit se můžete i na choreografii (super bylo, jak se rychle několikrát otočila v čase 1:23 videa).

    • Mohou to být taneční věci (líbí se mi, jak mají velký vějíř).

    • Nebo cokoliv dalšího vás zaujme...

    • NEpište obecné věci (líbí se mi, jak tančí)!

  • Až budete mít splněno, odevzdejte úkol buď na practisu nebo na semináři mně nebo Káje. Pokud nejste z Artima, čtete blog a chtěli byste se zapojit, klidně nám úkol také pošlete, ale měli byste to probrat se svými trenéry.

A proč zrovna 30 bodů? Jde o typ brainstormingu. Prvních 5 - 10 dáte v pohodě, 10 - 20 trochu bolí a poslední desítku už většinou musíte bedlivě hledat. A právě tento způsob sledování videí je pro trénink žádoucí.

Pravé sledování tancování probíhá přes YouTube.

Poslední tip na závěr - Instagram i Tiktok jsou fajn, ale to pravé sledování tancování probíhá přes YouTube. Tanec by se měl sledovat od začátku do konce, na šířku, v klidu a ideálně na televizi. Desetivteřinové reels na IG je cool, ale není to ono. Mimochodem to slovo, které hledáte pro nalezení kvalitního tancování na YT je: "WSSDF". Není zač. =)


Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.