KOMFORTNÍ ZÓNA

Někdy je dobře, když se necítíme úplně dobře…

… je psychický stav, kdy se cítíme bezpečně, jistě, příjemně. To je určitě žádoucí stav, nicméně existují situace, kdy bychom měli z tohoto pohodlí vystoupit.

Jakýkoliv rozvoj s sebou většinou přináší velkou míru diskomfortu.

Právě komfortní zóna patří mezi největší nepřátele tanečníka. Je samozřejmě fajn, když se cítíte skvěle, ale problém nastává, když se cítíte komfortně v něčem, co je z nějakého důvodu špatné. Jakýkoliv rozvoj s sebou většinou přináší velkou míru diskomfortu, a právě proto je nutné pracovat sám se sebou.

Doporučuji nebránit se věcem, které jsou nějakým způsobem nepříjemné, a pracovat na tom, abyste je vnímali, co možná nejpozitivněji. Jen tak si osvojíte schopnosti, které jsou pro každého tanečníka nezbytné. Jde například o schopnost tančit před více lidmi, schopnost nebát se mluvit na semináři, říci svůj názor.

Překonávání sebe sama zahrnuje psychickou i fyzickou část naší osobnosti. Takže pokud je mi například velké vedro při practisu, ještě si vezmu svetr, protože se záměrně vystavuji diskomfortu, abych se překonal.

Mám žízeň? Napiju se až po kole. Nemusíme zacházet do extrému, zdraví má samozřejmě přednost, ale záměrně si neulevuji, protože pokud si zvyknu napít se pokaždé, když jen trochu chci, pak na soutěži nevydržím.

Zvyknu si.

To samé platí i o oblékání. Partnerky musí být schopné tančit s ponožkami v latinkách, stejně tak naboso. Je mi to nepříjemné? Zvyknu si. Není to můj styl? Zvyknu si.

Na trénincích bychom měli být schopni střídat různé typy oblečení. Sukně, kalhoty, šaty, overaly, roláky, dlouhé i krátké rukávy…


Pár tipů pro boj s komfortní zónou:

  • Vyzkoušejte novou aktivitu nebo místo!

Začněte cvičit, stavte se na jiném semináři, než na tom vašem, učte se líčit a česat podle tutoriálů na internetu. Toto může být užitečné nejen pro osobní rozvoj, ale také pro váš taneční život.

  • Představte se novým lidem!

Začněte se bavit například na Open Practisu s někým, koho tak dobře neznáte, domluvte si lekci s jiným trenérem (po konzultaci se svým koučem).

  • Vydejte se sami na akci!

Jeďte se podívat na nějakou soutěž, festival nebo si jen udělejte tour po tanečních obchodech. Sbírejte kontakty, rozšiřujte si povědomí o tanečním světě.

  • Přijměte zodpovědnost!

Pokud se vám zdá, že se bojíte něčeho, zkuste si tuto věc rozložit na menší kousky a postupně se s nimi vypořádat. Převezměte kontrolu nad situací a uvidíte, že můžete dokázat mnohem víc, než jste si mysleli. Příkladem může být samostatná příprava na soutěž, nebo na soustředění. (Balí vám maminka?)

  • Vyhledávejte zpětnou vazbu!

Zpětná vazba z vašeho okolí vám může dát novou perspektivu a pomoci vám pochopit, kde máte prostor pro zlepšení. Netýká se to jen trenérů, ale i rodiny, kamarádů, nebo spolužáků.

  • Zariskujte!

Zkuste něco, co jste nikdy předtím nezkoušeli a co vás trochu děsí. Riskujte a uvidíte, co se stane. A ať je to trochu více, než že si stoupnete na practisu jinam. Může to být již výše zmíněné oblečení.

  • Přijměte výzvy!

Nebojte se výzev. Mohou pomoci rozvíjet vaše schopnosti a zvyšovat sebevědomí. Jen si dávejte pozor od koho.


Tak hodně štěstí!


Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.