SOUTĚŽNÍ ČÍSLO
Hlavně rovně!

Máte ho na "triku" a nesete si ho s sebou a na sobě po celou dobu soutěže, přičemž doufáte, že v ní setrváte co nejdéle, takže by to podle toho mělo vypadat…

Každý tanečník by měl být schopen připnout si číslo sám, bez pomoci partnerky. Pokud není košile obzvláště složitá, tak ji můžeme rozložit na zem nebo pověsit na ramínko. Samozřejmě, že když se košile oblékne, více se rozpíná a číslo se může chovat jinak, ale to vypilujete časem, praxí a zkušenostmi.

Pokud máte hodnou a šikovnou partnerku, může vám číslo samozřejmě připnout, ale ideální je abyste to dokázali i sami. Partnerka má většinou mnohem více práce s přípravou a v časovém presu se tato schopnost hodí.

Umístění samotného čísla je diskutabilní. Určitě by nemělo být umístěné víc vpravo či vlevo, jediná správná varianta je uprostřed, otázka je zda více nahoře, či dole. Argumenty pro i proti jsou na obou stranách. Pokud ho umístíme nahoru, bude lépe vidět a dělat vaši postavu vyšší, naopak, níže bude děla lepší postavení s protáhlou šíji. Záleží hodně na typu postavy a na zvolené košili, ale pokud si nejste jisti, poraďte se s trenérem a partnerkou. Důležitá je ale jedna věc - není to jedno! Špatně umístěné číslo vypadá prostě ošklivě a zbytečně kazí dojem.

Ať už budete číslo umisťovat kamkoli, je potřeba ho hezky a pevně připevnit, proto byste s sebou na soutěž měli nosit vždy 4 typy spínacích špendlíků: malé a velké, černé a stříbrné. O tom, které špendlíky použijete, rozhoduje design čísla.

Připínejte ho tak, aby celý spínací špendlík byl na ploše čísla. Číslo tedy vždy propíchnete jedním špendlíkem dvakrát. Nevypadá dobře, když špendlíky přesahují okraj čísla. Ideálně připínejte diagonálně přes okraj.

Bílý proužek z euroobalu odstřihněte.

Pokud startujete na mezinárodní soutěži, mohou nastat dvě možnosti. Buď dostanete hezké číslo (ne z papíru) a to vám pak většinou zůstane (na českých soutěžích ho musíme vracet na prezenci) a nebo dostanete jen číslo vytisknuté na papíře.

Pro tento případ je nutné vozit s sebou na soutěž izolepu, nůžky a "účkové" čiré euroobaly, do kterých číslo zabalíte, ostřihnete a oblepíte do vzhledného tvaru. Bílý proužek z euroobalu, prosím, odstřihněte, působí tam extrémně neprofesionálně. Některé páry (např. Maurizio Vescovo) číslo nebalí do euroobalu, ale podlepují ho samolepícími papíry, aby zvětšili tloušťku. Podlepit ho můžete i kobercovkou. V tomto případě se nebojte nešetřit. Výhoda je ta, že číslo se potom neleskne a vypadá lépe.


Pár posledních pravidel:

  • Číslo nikdy nesestříhávejte! Nechte ho v tom formátu, v jakém jste ho dostali, úpravou velikosti byste mohli v některých případech i porušit pravidla.

  • Snažte se číslo moc nemačkat a neušpinit. Někdy se tomu nevyhnete, ale pokud už nastupujete s pohněděným číslem, není to úplně ono.

  • Pokud se náhodou číslo utrhne a nemůžete odejít z parketu, partner se hlásí a partnerka číslo opraví. Bylo by ideální, pokud by partner měl někde na sobě (ideálně vnitřní strana košile) připnutý záložní spínací špendlík. Může se hodit.

  • Při nasazování čísla dbejte na to, abyste do látky špendlík jakoby "zavrtali" a ne prostě bodli. Snahou je nepoškodit látku a zapíchnout špendlík mezi vlákna, ne je zpřetrhat.

  • Vždy se snažíme, aby špendlík držel na látce co největší plochou. I 1 centimetr je vcelku málo. Někdy je na soutěžích vidět, jak číslo drží jen na malých kouscích látky, to je špatně - na vlákna je kladen moc velký tlak a v krajním případě se může i vytrhnout.

  • Partnerky - měly byste si projít choreografii a ujistit se, že nikde nemáte kontakt se zády partnera tak, aby se číslo poškodilo. Pokud máte nové choreografie, je dobré si číslo na tréninku cvičně připnout.

  • Křivé číslo je opravdu no go. Chce to cvik, ale zase… není to nesplnitelný úkol. Nejen že působí neprofesionálním a lajdáckým dojmem, navíc dělá dojem špatného postavení partnera.

  • Pozor na čísla s číslicí 9 a 6, ať ho nepověsíte obráceně. Pokud si nejste jisti, zeptejte se na prezenci.

  • Magnety. Existují silné magnety, které číslo drží. Je to vcelku dobrá technologie, ale ze své zkušenosti bych je doporučil spíše standarďákům. Pro latináře to není moc vhodné.

  • SOLO/SYNCHRO - pokud nelze dát číslo na záda, mohu ho dát na bedra, nebo na bok. Bedra bývají lepší volba, číslo se tolik nemačká. POZOR! Přes číslo nesmí nic viset! Ani vlasy, ani třásně. Každé šaty jsou jiné, ale prosím zajistěte, aby se to nedělo. Kultura čísla v těchto kategoriích trpí poměrně hodně. Čísla bývají nakřivo, bývá vidět bílý pruh euroobalu a špendlíky přesahují přes okraj čísla. To už můžete rovnou přijít v montérkách.

  • Číslo si vždy celou soutěž pamatujte. Partner i partnerka.


Také mne zarazilo, kolik věcí se dá napsat o čísle, ale ve výsledku je to známka toho, že se tím zabýváte a jste zase o něco blíže k profesionalitě. Naopak špatně připnuté číslo je na první pohled známkou spěchu, lajdáctví, nebo nedostatku informací. Skvěle připnutým číslem možná náklonnost poroty nezískáte, ale minimálně ji neztratíte.

Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.