FLOORCRAFT
Prostor pro všechny!

Floorcraft neboli parketová moudrost představuje schopnost pracovat s prostorem na parketu na vyšší úrovni než jen s myšlenkou do nikoho nevrazit. Zahrnuje v sobě precizní zvládnutí vlastní choreografie, ale i sledování ostatních tanečníků a předvídání jejich dalšího postupu, podle toho pak upravujete svou choreografii.

To je způsob, jak se vyhnout kolizím.

Pro začínající tanečníky je to trochu sci-fi představa, ale jde i o snahu udělat vše, co je v mých možnostech. Třeba to, že na sambu budete mít variantu začátku z dlouhé i krátké strany. Ideální pro standarťáky. Při slowfoxu se obsadí vždy oba začátky dlouhé strany a vznikne tam fronta. Styl "stoupnu si prostě tam, protože tam začínám svou choreografii" rozhodně nepomůže hladkému průběhu tance.

Další fakt, který se floorcraftu týká, je nutnost být takzvaně při vědomí. Znamená to, že musíte mít neustálou kontrolu nad tím, co děláte, co dělá vaše partnerka nebo váš partner, kde se na parketu nacházíte, kde jsou ostatní tanečníci, co se děje za vámi. Ve chvíli, kdy při tanci toto povědomí ztratím, může snadno dojít ke kolizi.

Vždy ochraňuj svou partnerku.

Nejdůležitější pravidlo pro partnery zní: vždy ochraňuj svou partnerku, následně partnerku soupeře, pak sebe a nakonec jiné partnery. To, že tanečník pošle svou partnerku do někoho jiného, je stejně tak špatné, jako přímé nabourání do cizí partnerky. Je úplně jedno, čí to byla nebo nebyla vina, ke srážce jsou potřeba vždy minimálně dva.

Když ke srážce dojde, pak se lehce a rychle ujistíme, zda nikdo nepřišel k úrazu. Pokud se jedná o větší kolizi a cizí pár například spadne na zem, pak se zastavím a pomohu mu vstát. Opět neřeším, kdo za to mohl. Pokud dojde ke kontaktu mou vinou, je rozhodně slušností dojít po tanci (mimo parket) za danou osobou a omluvit se. (Toto platí ze sportovní i lidské stránky.)

Dalším pravidlem je úcta k prostoru cizího páru. Nikdy neprocházím skrz pár, který stojí od sebe, a snažím se, aby k tomu nedocházelo ani během tance. Toto nepsané pravidlo je důležité dodržovat, pokud nechcete působit jako burani. Buď to neznáte, nebo ignorujete - jiná varianta není a obě jsou špatné.

Pokud jste zahnáni do kouta nebo mezi ostatní páry, snažte se tančit co možná s největším objemem. Nesmíte zaniknout! Rám partnera (ve STT i LAT) musí být stále velký a linie musí být čisté. Na tréninku věnujte dostatek času practisování na malém prostoru. Pokud je situace kritická, změním choreografii, nebo přejdu do polo-civilního módu, poodstoupím 2 metry a pokračuji s grácií dál. Většina porotců toto hodnotí jako silné gesto. Uděláte tím prostor sobě i soupeřům. Jedná se ale o velice výjimečnou situaci. Pokud to jde vyřešit v rámci tance, udělejte to. (U standardních tanců uvedené řešení rozhodně nepřipadá v úvahu.)

Špatný floorcraft může vše pokazit.

Sečteno podtrženo, mít dobrý přehled na parketu je stejně tak důležité jako tanec samotný. Špatný floorcraft může vše pokazit. Pokud v rámci parketové moudrosti budete dávat najevo nadřazenost, budete vrážet do ostatních tanečníků, bude to porotou hodnoceno velmi negativně. Nejde jen o slušné chování a fair-play, ale tančíme společenské tance a etiketa by zde měla být možná na vyšší úrovni než v jiných sportech.

Cílem umění floorcraftu je zachování ideálního prostoru pro všechny páry rovnoměrně tak, abychom se cítili příjemně. Není to boj o prostor na úkor druhých. Respektujme tuto myšlenku.

Příspěvky tanečního blogu pro Vás píše Martin Hejhal, vedoucí taneční školy Artimo.
Zdrojem informací pro obsah článků jsou jeho zkušenosti z tanečního světa, ve kterém se již řadu let pohybuje.